×

MAJA AJALOOST

Bekkeri villa hilisjuugendlikus stiilis hoone ehitati 1912-1914. aastal, kuid Kopli poolsaare kui asunduse ajalugu ulatub palju kaugemale ja on ootamatult romantiline!

Keskajal asus Koplis “Kopli ehk Telliskopli” mõis, mis juhtis sealse piirkonna majandamist. Antud mõis oli Tallinna suurim kinnistu, mille koosseisu kuulusid suur osa Kopli poolsaarest ning Suur- ja Väike-Paljassaare.
Kopli oli keskajal kuulus just oma metsade poolest. Veel Põhjasõja ajal olid sealsed metsad nii suured ja tihedad, et noored mehed said seal varjuda sõjaväkke värbajate eest.

Kopliranna tänava ääres asus ka võike kaluriküla, mis on üks poolsaare vanimaid asustusi.

Maaliliste metsadega piirkond oli tallinlaste populaarseim väljasõidukoht kuni 20. sajandi alguseni, mil Euroopas hakkas poliitiline olustik muutuma ning Vene impeerium asus panustama peamiselt laevastiku arendamisse. Tallinnasse asutati sõjalaevade ehitamiseks 3 suuremat tehast – Bekkeri, Noblessneri ja Vene-Balti laevatehas.

Bekkeri villa kaunis, hilisjuugendlike detailide ja erkeritega eramu rajati laevatehase direktorile eramuks, mille juurde kuulus ka suur ja ainulaadne park-aed.

Kopli piirkonda hakkasid sellest ajast ilmestama pigem tehasehooned. Kopli tänavaga külgnevale alale ehitati veetorn, haldus- ja eluhooned (politseimaja, administratsioon, vanemteenistujate ja tööliste majad, söökla, saun, tuletõrjemaja jm).

Piirkonna elanikele on Bekkeri villa hoone Nõukogude ajast tuttav eelkõige lastepolikliinikuna.

Viimase paari aaastaga on Kopli poolsaar tervikuna tärganud teisele elule – mitmes etapis taastatakse Kopli liinide kivitrepikojaga elamud, värskendatakse pargid ning kohalikku ellu panustab kõrgelt Põhjala tehase kogukond. Lähedal asub ka ajalooline korterelamu, kus tegutses esimese Eesti ajal väärikas Johannes Lorupi kristallilihvimistöökoda.

Aasta 2022 kevadel saab antud muinsuskaitse all olev hoone uue hingamise suure hooviala ja väikese korterite arvuga elamuna!